Our range of products include piece counting weighing scale, goldfield android pos weighing scale, animal weighing scale, industrial crane scales, crane weight scale and industrial balances.
₹ 5300 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 2 gm |
| Capacity | 30 kg |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Model Name/Number | Goldfield Scale |
| Calibration | Internal |
| Power Source | Battery, Electric |
| Size | 230 x 300 mm |
| Weighing Capacity | 10 / 20 / 30 Kg, 50Kg |
| Pan Size | 230 x 300 mm |
| Power Supply | 230V |
| Brand | Goldfield |
| Material | MS & SS |
| Warranty | One year Warranty for all Electronics Parts against Manufacturing Defect |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17399 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Brand | Goldfield |
| Model Number | GMS 30 |
| Accuracy | 1 GM |
| Material | MS |
| Tare Range | 100% of full scale capacity |
| Pan Size | 250 X 300 mm |
| Capacity | 30 Kg |
₹ 10800 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 300 kg |
| Platform Size | 1200x600mm |
| Scale Type | Electronic |
| Usage/Application | Animal Weighing |
| Size | 4 X 2 Feet |
| Display Type | LED |
| Weighing Capacity | up to 300 kg |
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | GMS 300, GMS 300 |
| Accuracy | 100 GMS |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 15799 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 5000 Kg |
| Heat Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 20000 Kg |
| Accuracy | depan Capacity |
| Model No. | Gms |
| Color | red |
| Part Number | spt |
| Crane scale | Up to 15 ton |
₹ 7199 / Unit Get Latest Price
| Accuracy | 20 GMS |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Brand | Goldfiled |
| Model Name/Number | GMS 200, GMS 200 |
| Pan Material | MS |
| Pan Size | 600 X 600 mm |
₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Material | MS & SS |
| Usage/Application | Industrial Sector |
| Size | 600 X 600 mm |
| Model Number | GMS 500, GMS 500 |
| Accuracy | 50 GM |
| Brand | Goldfield |
| Pan Size | 600 X 600 mm |
| Capacity | 500 KG |
₹ 5250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg |
| Size | 230 x 300 mm |
| Brand | GoldField Scale |
| Type | Table Top Model |
| Material | MS Body |
| Model Name/Number | GMS 30 |
| Series | Table Top |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5499 / Unit Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Brand | Goldfield |
| Material | MS |
| Pan Size | 230x300 mm |
| Display Digit | LED 16 digits |
| Weight Capacity | Upto 30 kg and higher |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Batch Weigher |
| Weighing Capacity | up to 3500 Kg |
| Capacity | 5 t |
| Application | Pharma, Cement, Fertilizer, Chemical, Powder, Detergent |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Goldfield |
| Display Type | LED |
| Model | Goldfield |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
| Display Digit | Digital |
| Weight Display | Digital |
| Box Content | Box |
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India