Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer goldfield precision electronic weighing scale, goldfield crane scale up to 3ton metal body, low profile tabletop weighing scale, bench type electronic weighing scales, pos weighing scale with printer and plu electronic weighing scale.
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 300-1000 gm |
| Usage/Application | Home and Industries |
| Brand | Goldfield |
| Display | LED |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Readability | 10 mg |
| Over Range Capacity | 150% |
| Platter Diameter | 110 mm |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Tare Range | 100% |
| Mode | Auto sleep, on / off |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
₹ 13499 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 3000 |
| Material | Mild Steel |
| Heat Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
|
*CRANE SCALE* - MODEL > GMS 3 000 - CAPACITY > 3 ton /500 gm - PAN SIZE > Hook Type |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 10-50kg |
| Platform Size | 200*200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Goldfield Scale |
| Calibration | Internal |
₹ 4800 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Size | 400 X 400 mm |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Weighing Capacity | Above 100, 50-100kg |
| Type | PLATFORM MODEL |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | GMS 100 |
| Series | Platform Scale |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Tare Range | 100% |
| Mode | on / off |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Platter Size | 400 x 400 mm all |
| Readability | 5-100g |
| Over Range Capacity | 150% |
| Display | LED |
| Body Material | SS / MS |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 14900 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Usage/Application | For Business Use |
| Model Name/Number | GMS 30 |
| Calibration | External |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Shops & Industires |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Brand | Goldfield |
| Printing Speed | 80 mm/s |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Mode | Auto sleep, on / off |
| Display | LED |
| Maximum Capacity | 6/15 Kg, 15 Kg, 15/30 Kg, 30 Kg |
₹ 4999 / Unit Get Latest Price
| Scale Type | Platform |
| Operation Type | Electronic |
| Capacity | 100 kg |
| Usage/Application | Home and Industries |
| Accuracy | 10 gm |
| Platform Size | 400×400 mm |
| Pan Size | 400 x 400 mm |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Size | 400 X 400 mm |
| Model Name/Number | GMS 100 |
| Brand | Goldfield |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Retail Shops etc. |
| Body Material | SS / ABS/ MS |
| Tare Range | 100% |
| Operating Temperature | 0-45 Degree Celsius |
| Over Range Capacity | 150% |
| Readability | 10 g |
| Display | LED |
| Calibration | Auto |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Mode | on / off |
₹ 2699 / Piece Get Latest Price
| Scale Type | Table Top |
| Mounting | Table Top |
| Capacity | 10 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Usage/Application | Home, Industires |
| Brand | Goldfield |
| Display Type | Digital |
| Body Material | Stainless Steel |
| Product Type | Electronic |
| Rated Load | 10 Kg |
| Material | SS |
| Power | 230 V / 50 - 60 Hz |
| Power Source | AC 230 V |
| Machine Type | Electronic |
| Battery Type | Lithium Ion Battery |
| Platter Size | 220 x 170 mm |
| Pan Shape | Square |
| Size | 150x150 mm |
| Model | GMS 10 |
| Pan Size | 150x150 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2699 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 1 G |
| Capacity | Up To 20 Kg |
| Type Of Weighing Scale | Table Top Scale |
| Usage/Application | Home And Industries |
| Brand | Goldfield |
| Power | AC 230 V |
| Pan Size | 170 x 230 mm |
| Stabilization Time | 30 mSec |
₹ 2999 / Unit Get Latest Price
| Accuracy | 1 gm |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Weighing Capacity | 30kg |
| Pan Size | 230 x 300 mm |
| Mode | Auto sleep, on / off |
| Brand | Goldfield |
| Material | Mild Steel |
| Readability | 1-5 gm |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Calibration | Auto |
| Display | LED |
| Operating Temperature | 0-45 Degree Celsius |
| Tare Range | 100% |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Over Range Capacity | 150% |
We bring forth Table Top Electronic Weighing Scale that is appreciated for its quality and durability.
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Platform Size | 400x400 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Metal |
| Model No | Goldfield |
| Color | Green |
| Features | Shipping Scale |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2599 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 kg |
| Usage/Application | Home and Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | External |
| Use | Industrial, Business, Home, Office |
| Accuracy | 2 g |
| Model Name/Number | GMS 10 |
| Model Number | GMS 20 |
| Brand | Goldfield |
| Display | Digital |
| Pan Size | 220 x 170 mm |
₹ 13200 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 3 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are providing Crane Scale to our customers providing best quality to our customers at reasonable rates.
Body – Ms
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory, Food and Drugs Indusries |
| Brand | Goldfield |
| Model Number | GMS 06 |
| Capacity | 600, 1000 g |
| Accuracy | 10 mg |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Readability | 1-5 gm |
| Tare Range | 100% |
| Display | LED |
| Over Range Capacity | 150% |
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India