Providing you the best range of flame proof scale and flameproof electronic weighing scale with effective & timely delivery.
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Display Type | Digital |
| Model No. | GMS |
| Power Source | Electric |
| Model Name/Number | Flame proof weighing machine |
| Brand | Goldfield |
| Calibration | External |
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 230 V - AC |
| Rated Load | 1 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Rated Load | 100Kg, aii capcity |
| Accuracy | 10 - 100g |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | Goldfield Scale |
| Calibration | External |
| Size | 400/500/600/750 mm |
| Display Type | Digital |
| Series | GWS FLP |
| Response Time | 1 mSec |
| Material | Die Cast |
| Internal Counts | 2,92,000 |
| Keyboard | 4 key |
| Max Divisions | 3 digits |
| Phase | single phase |
| Power Supply | AC 230 Volt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers of Flame proof Weighing Scale in India under brand Goldfield.
Capacity - 500 kg / 100 gm (Any)
Pan Size - 600 x 600 mm (Any)
CHK Plate / SS Tray on top
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India