Our range of products include kisan / chikan weighing scale, goldfield heavy duty electronic weighing scale with roller platform and gold jewellery weighing machine.
₹ 4300 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 1-10kg |
| Scale Type | Bench |
| Accuracy | 10 gm |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Display Type | LCD Display |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Calibration | Internal |
| Size | 300 x 300 mm (14 Inch) |
| Pan Size | 300 x 300 mm |
| Model Name/Number | GMS 100 |
| Body Material | Mild Steel |
| Brand | Goldfield Scale |
| Warranty | One1 Year Warranty for all Electronics Parts against Manufacturing Defect. |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Digits | 6 |
| Color | MS Body Black |
| Battery Type | Lithium Battery |
| Country of Origin | Made in India |
| Led Color- | Green / Red |
Minimum order quantity: 1 Piece
|
*BENCH MODEL* - MODEL > GMS 100 - CAPACITY > 00 kg / 10 g - PAN SIZE > 300X300 mm - EX FACTORY PRICE |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Brand | Goldfield Scale |
| Model Name/Number | GMS 500 |
| Accuracy | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 1 kg |
| Power Type | Electric |
| Material | Carbon Steel |
| Power | ac |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India