Leading Manufacturer of goldfield precision electronic weighing scale ss body, trolley weighing scale, goldfield touch screen scale, kisan / chikan scale, goldfield digital weighing scale and precision balance weighing scale from Mumbai.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 100% |
| Usage/Application | Measuring |
| Brand | Goldfield |
| Type Of Weighing Scale | Automatic |
| Stabilization Time | 3 Sec |
₹ 9499 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 500kg |
| Capacity | Upto 300 Kg |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Measuring |
| Material | MS |
| Accuracy | 100% |
₹ 17299 / Unit Get Latest Price
| Accuracy | 100% |
| Usage/Application | Measuring |
| Rated Load | Upto 50 Kg |
| Brand | Goldfield |
| Battery Type | DC |
| Automation Grade | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 300x300mm & 250x250mm |
| Accuracy | 100% |
| Capacity | Upto 50 Kg |
| Usage/Application | Measuring |
| Size | 300*300 mm |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| Mounting | Bench |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers for Milk Weighing Scale in India under brand Goldfield.
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Measuring |
| Product Type | Electronic |
| Rated Load | Upto 5 Kg |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | Goldfield Scale |
| Accuracy | 100% |
| Battery Type | DC |
| Automation Grade | Yes |
₹ 7499 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Goldfield Scale |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Color | White |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 100% |
| Platform Size | 400 X 400 mm |
| Usage/Application | Measuring |
| Display Type | 14 mm Bright Red/Green LED Seven Segment Display |
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| E Value | 2 gm |
| Model Name/Number | Goldfield Scale |
| Led Color- | Red |
| Series | Table Top |
| Warranty | One year Warranty for all Electronics Parts against Manufacturing Defect |
| Power | 230 V / 50 - 60 Hz |
| Battery Type | Emergency Battery backup system (Li-ion Battery) |
| Powder Coated Body | Yes |
| Automation Grade | Yes |
| Type | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2999 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Commercial and Personal |
| Use | Home |
| Display Type | Digital |
| Type | Weighing Scale |
| Model Number | Goldfield |
| Operating Temp. | Normal Temperature |
| Weighing Capacity Kg | Upto 30 kg and higher |
| Pan Size | 230x300 mm |
| Display Digit | LED 16 digits |
We are one of the manufacturers of Retail Scale in India under brand Goldfield.
Best quality & Best prices avaliable
₹ 2200 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Measuring |
| Accuracy | 100% |
| Brand | Goldfield |
| Use | Everywhere |
| Weighing Capacity | 30kg |
| Display Type | Digital |
₹ 3099 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 100% |
| Usage/Application | Measuring |
| Brand | Goldfield |
| Rated Load | Upto 30 KG |
| Battery Type | DC |
| Automation Grade | Yes |
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | Goldfield |
| Display Type | Digital |
| Features | Analytical Scale |
| Operating Temperature | Normal Temeprature |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Measuring |
| Material | MS |
| Size | Standard |
| Accuracy | 100% |
| Capacity | Upto 300 Kg |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Goldfield |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | LED |
₹ 7599 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Measuring |
| Brand | Goldfield |
| Material | MS |
| Accuracy | 100% |
| Capacity | Upto 300 Kg |
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India