Our range of products include industrial weighing scale, printer scale and single display electronic printer scale.
₹ 12899 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 100 GM |
| Capacity | 1 Ton |
| Brand | GOLDFIELD SCALE |
| Usage/Application | INDUSTRIAL USE |
| Platform Size | 750×750 mm |
| Model Name/Number | GMS |
| Mounting Type | FLOOR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | For Business Use |
| Paper Roll Diameter | 54 x 40 mm, 54 x 50 mm |
| Model Number | GMS 30, GMS 30 |
| Model Name/Number | Barcode Printer Scale |
| BILL HOLD | yes |
| Accuracy | 2 g |
| Mounting Type | Table Top |
| Display Type | Digital |
| AC Adapter Included | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Goldfield |
| Material | MS Powder coated |
| Readability | 100% |
| Power Supply | 230 V AC |
| Pan Size | 230 x 300 mm |
| Stabilization Time | 30 ms |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Barcode Label Printer Weighing scale with Product price and Product Name with Daily sales / Bill wise and Product / PLU Wise Reports, suitable for all Industry like Groceries, Sweets and Namkeens, Vegetables and foods, Pharmaceutical, chemical, packing and forwarding industry, courier and logistics industry, foods and drugs industry and many more.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Weighing Scale |
| Model Number | GMS 300 |
| Rated Load | Up to 5000 kg |
| Accuracy | 1g to 5 kg depends on capacity |
| Stabilization Time | 30 mSec |
| Display Type | Digital |
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India