Our range of products include goldfield heavy platform weighing scale and goldfield gym weighing scale.
₹ 8299 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 600x600mm |
| Accuracy | 50g |
| Brand | Goldfield |
| Structure Material | Mild Steel |
| Indicator Type | LED |
| Weighing Capacity | 60-500 Kg |
| Readability | 5-100 g |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Display | LED |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Pan Size | 400 x 400 mm |
| Tare Range | 100% |
| Mode | Auto sleep,on / off |
| Over Range Capacity | 150% |
| Body Material | SS / ABS/ MS |
₹ 4999 / Unit Get Latest Price
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Accuracy | 100 % |
| Pan Size | 400 x 400 mm |
| Display | LED |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Over Range Capacity | 150% |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Tare Range | 100% |
| Body Material | SS / ABS/ MS |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Mode | Auto sleep, on / off |
Minimum order quantity: 1 Unit
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India