Our range of products include 3 display printer weighing scale, platform scales with ramp and roller, goldfield platform weighing scale, goldfield heavy duty platform scale, platform model - angle frame and digital weighing balance.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 200 kg |
| Material | MS |
| Capacity | 5-1000 Kg |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Measuring |
| Accuracy | 100% |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Measuring |
| Weighing Capacity | Above 100 |
| Use | Industrial |
| Model Name/Number | Goldfield Scale |
₹ 12899 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg |
| Platform Size | 750x750mm |
| Size | 750x750 |
| Accuracy | 100 g |
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| Structure Material | Mild Steel |
| Installation | n |
| Indicator Type | LED |
| Usage/Application | Measuring |
| Weighing Capacity | Upto 1000 Kg |
| Use | Business, Industrial, Home, Office |
₹ 8299 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 600x600mm |
| Accuracy | 50gm |
| Brand | Goldfield Scales |
| Usage/Application | Weighing |
| Structure Material | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Series | Platform Scale |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8399 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg |
| Accuracy | 50 g |
| Platform Size | 600×600 mm |
| Display Type | LED |
| Material | MS Platform SS Top |
| Power Source | Rechargeable Battery |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 10 g |
| Balance Type | Electronic |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Model Number | GMS 100 |
| Size | 400 X 400 mm |
| Weighing Capacity | 50-100kg |
| Calibration | External |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Pan Size | 400X400mm, 500X500mm, 600X600mm |
| Model Name/Number | GMS 200 |
| Material To Be Measured | Metals |
| Brand | Goldfield |
| Power Source | Electric |
| Display | Digital |
| Capacity | 100 / 200 / 300 Kg |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 0.01 |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | Goldfield |
| Weighing Capacity | 1000 Gm |
| Calibration | External |
| Type Of Weighing Scale | Micro Balance Weighing Scale |
| Size | NA |
| Use | Industrial |
| Power Supply | Electricity |
| Pan Size | 100 mm |
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers for Semi Micro Balance in India under brand: Goldfield.
Company location Dahisar East, Mumbai
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Measuring |
| Weighing Capacity | Upto 500 Kg |
| Use | Business, Office, Industrial, Home |
₹ 5099 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 50-200kg |
| Balance Type | Digital |
| Capacity | 200 KG |
| Usage/Application | Commercial |
| Application | Industrial |
| Calibration | Internal |
| Pan Size | 500x400mm |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Use | Business |
| Accuracy | 10 gm |
| Model Name/Number | GMS 200 |
| Display Type | Digital |
| Power | Electronic |
| Brand | Goldfield |
| Operating Temperature | Normal temperature |
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India