Our range of products include goldfield digital baby weighing scale and baby cum adult scale.
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg |
| Maximum Capacity | 30 Kg |
| Accuracy | 5 g |
| Usage | Hospital, Clinc, Home,other |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Brand | Goldfield |
| Pan type | Bowl |
| Power source | Rechargeable |
| Weighing Capacity | 1-10kg, 10-50kg |
| Mode Of Operation | Battery |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Body Material | Tempered glass+ABS |
| Tare Range | 100% |
| Over Range Capacity | 150% |
| Power | 2x1.5V AAA batteries |
| Mode | Auto sleep,on / off |
| Display | LED |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg |
| Maximum Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Brand | Goldfield Scale |
| Mode Of Operation | Battery |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Display | LED |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Body Material | PVC |
| Over Range Capacity | 150% |
| Mode | on / off |
| Tare Range | 100% |
| Pan Size | BABY BOWL |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Maximum Capacity | 200 Kg |
| Capacity | 200Kg |
| Usage/Application | Hospital |
| Weighing Capacity | 200Kg |
| Battery Charger | Inbuilt |
| Material | Electrical |
| Mode Of Operation | Fully Automatic |
| Power Source | Electric, Battery |
| Display Type | Digital |
| Minimum Weight | 20 gm |
| Item Weight | 20 kg |
| Power Supply | 230V |
| Size | 400 x 500 mm |
| Brand | Goldfield Scale |
| Readability | 20 gm |
| Model No. | GMS 200 P |
| Type of Weighing Scale | Baby Cum Adult Scale |
| Country of Origin | Made in India |
| Pan Size | 400x500 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India