We are a leading Manufacturer of goldfield 4 load cell heavy platform scale from Mumbai, India.
₹ 16000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | Upto 2000kg |
| Size | 600mm , 750mm , 900 mm , 1000mm,1200mm , 1500mm |
| Accuracy | 100 gm |
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Type | HEAVY PLATFORM MODEL |
| Weighing Capacity | 500-2000 Kg |
| Material | MS |
| Model Name/Number | Goldfield Scale |
| Series | Platform Scale |
| Warranty | One year Warranty for all Electronics Parts against Manufacturing Defect. |
| Calibration | Internal |
| Rated Load | - 4 Load cell sensors are fitted 4 corners of weighing machine for Greater stability. |
| Piece Counting | available as per requirement |
| Pan Size Mm | 750 mm , 900 mm , 1000 mm , 1200 mm , 1500 mm , 1700 mm , 1800 mm 2000 mm All size make to order |
| Power | 230 V / 50 - 60 Hz |
| Ip Rating | IP 57 Base Load cell For Weather proof and Dust Proof, Out Put : 0.02 mv/v |
| Battery Type | Emergency Battery backup system (Li-ion Battery) |
| Features | - With neuro fuzzy system, Simple and instant operation - Auto zero tracking system, Tare weight fac |
| Display Type | 14 mm Bright Red/Green LED Seven Segment Display. |
| Message Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
| Over Range Capacity | 150% |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Display | LED |
| Body Material | SS / ABS/ MS |
| Tare Range | 100% |
| Pan Size | 750 x 700 mm |
| Mode | Auto sleep, on / off |
| Readability | 100-500 g |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Unit
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India