Offering you a complete choice of products which include goldfield crane scale, crane weight scale, crane scale, hanging crane scale, goldfield digital crane weighing scale and goldfield mild steel crane scale goldfield.
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 500 Kg |
| Capacity Tons | 500 Kg |
| Brand | Essae |
| Material | Mild Steel |
| Type | Digital |
| Usage/Application | Factory and Industires |
| Load Capacity | 1 ton |
| Model Name/Number | Gms |
| Operating Temperature | 0-45 Degree Celsius |
| Mode | Auto sleep,on / off |
| Tare Range | 100% |
| Over Range Capacity | 150% |
| Readability | 200 g |
| Body Material | Aluminum Alloy Case,Stainless Steel Hook |
| Display | LED |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12450 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 2000 Kg |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Metal |
| Size | Depend on Project |
| Model No | Goldfeild |
| Color | Green |
| Operating System | NA |
| Features | Digital Crane Scale |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10299 / Piece Get Latest Price
| Capacity Tons | 1000 Kg |
| Material | Metal |
| Model No | GMS 1000 |
| Response Time | 30 mSec |
| Weighing Capacity | 30-500 Kg |
| Body Material | SS / ABS/ MS |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
| Tare Range | 100% |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Readability | 50-200 g |
| Over Range Capacity | 150% |
| Display | LED |
| Mode | Auto sleep,on / off |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 10000 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Max Load Capacity | 5 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers for Electronic Crane Services in India.
|
*CRANE SCALE* - MODEL > GMS 5000 - CAPACITY > 5 ton / 500 gm - PAN SIZE > Hook Type |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Capacity Tons | 1000 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Size | std |
| Model Name/Number | gms |
| Color | Green |
| Calibration | External |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7699 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Crane Rail |
| Usage/Application | Business |
| Display Type | Digital |
| Accuracy | 200 gm |
| Calibration | Internal |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | INDUSTRIAL & LOGISTICS |
| Power Source | Electric |
| Model Name/Number | GMS |
| Max Load Capacity | 20 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers for Electronic Crane Scales in India under brand Goldfield.
Best quality & Best prices avaliable
₹ 19399 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 10000 Kg |
| Capacity Tons | 10000 Kg |
| Material | Aluminum |
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India