Offering you a complete choice of products which include hanging crane scale, goldfield baby scale, goldfield precision digital scale, goldfield crane scale10 ton, goldfield industrial crane scales up to 2 t and goldfield smart table top scale.
₹ 15800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | aii |
| Country of Origin | Made in India |
| Weighing Capacity | 5 Ton |
| Max Load Capacity | 10 ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
|
- Remote + Charging Adapter |
₹ 3100 / Unit Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Handling | Portable |
| Application | For Hospital Use |
| Maximum Capacity | 30 kg |
| Brand | Goldfield |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 0.001 |
| Weighing Capacity | 500 Gm |
| Calibration | External |
| Usage/Application | Personal & Commercial |
| Brand | Goldfield |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Power Supply | Electricity, Electronic |
| Pan Size | 80 mm |
| Display Type | Digital |
| Features | Precision Digital Scale |
| Readability | Digital |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manudfacturers for Precision Digital Scale in India.
Best quality & Best prices avaliable
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Tons | 10000 Kg |
| Display Type | Digital |
| Model Name/Number | GMS 5000 |
| Color | Green |
| Product Weight (kg) | stad |
| Dimensions(mm) (W x D x H) | stdf |
| Operating System | easy |
| Max Load Capacity | 15000 kg |
| Service Charge | extra depend on location |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Heat Proof | No |
| Voltage | 230 V / 50 - 60 Hz |
| Color | Orange |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10899 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Capacity | 30 kg |
| Usage/Application | Business |
| Brand | Goldfield |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Size | 230x300mm |
| Pan Size | 230x300 mm |
| Accuracy | 2 gm |
| Model Name/Number | GMS 30 |
| Material | MS |
| Series | Table Top |
| Battery Type | Yes |
| Power Supply | 230 V - AC |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15499 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Model Number | GMS 30 |
| Accuracy | 2 GMS |
| Brand | Goldfield |
| Material | MS |
| Pan Size | 230 X 300 mm |
| Type | Scale with Label Printer |
₹ 2999 / Piece Get Latest Price
| Balance Type | Table Top |
| Capacity | 30kg |
| Usage/Application | Commercial |
| Application | industries, Retail, food |
| Pan Size | 230x300mm |
| Type Of Weighing Scale | Electronic Weighing Scale |
| Use | Business |
| Model | GF |
| Display Type | Digital |
| Power | Electronic |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Brand | Goldfield |
| Weighing Units | g; kg |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 0.1% |
| Weighing Capacity | 5 kg |
| Display Type | Digital |
| Use | Business |
| Usage/Application | Commercial & Personal |
| Brand | Goldfield |
| Type Of Weighing Scale | Silver Scale |
| Power | Electronic |
| Operating Temp. | Normal Temperature |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Pan Size | Standard |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | Standard |
| Calibration | Internal |
| Accuracy | All |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | gym Weighing |
| Mode Of Operation | Battery |
| Display Type | Digital |
| Maximum Capacity | Upto 150 Kg |
| Brand | Goldfield |
| Size | Standard |
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Brand | Goldfield |
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Personal & Commercial |
| Readability | Digital |
| Use | Industrial |
| Brand | Goldfield |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers for Pan Balance in India under brand name: Goldfield.
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial & Personal |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | GHS 05 |
| Power | Electronic |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
| Readability | Digital |
| Features | Electronic Analytical Balance |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4300 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg |
| Maximum Capacity | 200 Kg |
| Platform material | MS Frame with SS Tray |
| Usage/Application | Measuring |
| Brand | Goldfield |
| Mode Of Operation | Electric |
| Accuracy | 20g |
| Display Type | Digital |
| Measurements | Weight |
| Size | 400 x 400 mm (16 Inch) |
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 10 mg |
| Usage/Application | as |
| Gross Weight | s |
| Length | ..ry |
| Packaging Type | st |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2250 / Unit Get Latest Price
| Weighing Capacity | 10 Kg |
| Usage/Application | Personal & Commercial |
| Brand | Goldfield |
| Product Type | Weighing Scale |
| Material | NA |
| Model | Goldfield |
| Display Type | Digital |
| Packaging Type | Box |
| Battery Type | Electronic |
| Color | NA |
| Finish | Matt |
| Number Of Batteries | NA |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are one of the manufacturers for Digital Kitchen Scale in India. Brand: Goldfield.
Usage: Personal & Commercial
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 0.001 |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | Goldfield |
| Weighing Capacity | 500 Gm |
| Calibration | External |
| Type Of Weighing Scale | Digital Laboratory Balance |
| Size | NA |
| Power Supply | Electricity |
| Pan Size | 80 mm |
| Display Type | Digital |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Digital Laboratory Balance |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 1 mg |
| Usage/Application | Commercial & Personal |
| Capacity | 500 gm |
| Type Of Weighing Scale | High Precision Balance |
| Use | Home |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | GHS 05 |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5299 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Display Type | Digital |
| Maximum Weighing Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | Personal & Commercial |
| Brand | Goldfield |
| Platform Size | 300*300 mm |
| Portable | Portable |
| Led Color | Red |
| Power | Electronic |
| Series | Table Top |
| Material | MS |
| Warranty | ONE YEAR AGAINST MANUFACTURING DEFECT |
| Working Temperature | Normal Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 100% |
| Usage/Application | Measuring |
| Brand | Goldfield |
| Material | MS |
| Display Type | Digital |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 1499 / Piece1 Get Latest Price
| Brand | Goldfield |
| Material | NA |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal in | New Only |
| Color | NA |
| Payment Mode | Online |
Minimum order quantity: 1 Piece1
We are one of the ma nufacturers for Postal Scale in India under brand name: Goldfield.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial & Personal |
| Brand | Goldfield |
| Size | NA |
| Power | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | Normal Temperature |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 300g |
| Readability | 1 mg |
| Calibration | External |
| Usage/Application | Commercial |
| Weighing Capacity | 300 Gm |
| Pan Size | 80 mm |
| Type Of Weighing Scale | Digital Analytical Balance |
| Accuracy | 0.001 |
| Model Name/Number | GHS 01 |
| Display Type | Digital |
| Power Supply | Electricity, Electronic |
| Brand | Goldfield |
| Automation Grade | Automatic |
| Operating Temperature | Normal Temeprature |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the known manufacturers for Digital Analytical Balance in India.
Please feel free to contact us on 9221431481
We are Mumbai base company
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 10 Kg |
| Usage/Application | Commercial and Personal |
| Brand | Goldfield |
| Platform Size | 200*200 mm |
| Product Type | Weighing Scale |
| Model | Goldfield, GMS |
| Accuracy | 99% |
| Display Type | Digital |
| Battery Life | GOOD |
| Power Source | Electrical |
| Packaging Type | Box Packing |
| Battery Type | Electrical |
| Color | NA |
| Material | MS |
| Finish | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the manufacturers for Kitchen Scale in India. Brand: Goldfield.
Best quality & Best prices avaliable
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Goldfield |
| Usage/Application | Commercial |
| Display Type | Digital |
| Power | Digital |
| Battery Type | Electronic |
| Features | Automatic Weighing Machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial and Personal |
| Model | Goldfield |
| Brand | Goldfield |
| Product Type | Weighing Scale |
| Packaging Type | Box |
| Power Source | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Color | NA |
| Material | MS |
| Finish | Made in India |
| Number Of Batteries | Electrical |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are one of the manufacturers for Electronic Kitchen Scale in India. Brand: Goldfield.
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India