Leading Manufacturer of goldfield platform weighing scale and gym weighing scale from Mumbai.
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 200kg |
| Usage/Application | Home and Industires |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | GMS |
| Pan Size | 400 x 400 mm |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Tare Range | 100% |
| Over Range Capacity | 150% |
| Readability | 5-100 g |
| Mode | Auto sleep, on / off |
| Display | LED |
| Body Material | SS / ABS/ MS |
| Power Requirements | 230 V AC + 10% 50 Hz |
| Resolution | 4,00,0000 (Int) |
₹ 5099 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Maximum Capacity | 200 Kg |
| Capacity | 200 kg |
| Type | Digital |
| Operation Type | Digital |
| Scale Type | Platform |
| Usage/Application | Body Weighing |
| Mode Of Operation | Battery |
| Platform material | Steel |
| Accuracy | 100 gm |
| Platform Size | 500x400 mm |
| Application | gym, home |
| Use | Gym,Hospital,Clinic, Etc, Home |
| Brand | Goldfield |
| Model Name/Number | GMS |
| Calibration | External |
| Display Type | Digital |
| Power source | Rechargeable |
| LED Color | Red |
| Warranty | ONE YEAR AGAINST MANUFACTURING DEFECT |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dheeraj Panchal (Sales & Marketing Manager)
Goldfield Scale
Unit No. 38, 2nd Floor, Devashish Industrial Premises, Bharucha Road
Mumbai - 400068, Maharashtra, India